Zmiana ubezpieczyciela – kiedy i na jakich zasadach?

5 lipca 2023

Jest wiele powodów, dla których możesz rozważać przejście do innej firmy ubezpieczeniowej. Jednak zmiana ubezpieczyciela nie jest możliwa w dowolnym momencie – poznaj zasady, które będą Cię obowiązywać, gdy zdecydujesz się zmienić ubezpieczyciela.

Zmiana ubezpieczyciela to jedno z zagadnień, które pojawiają się w pytaniach kierowców stosunkowo często. Niestety, błędem jest wychodzenie z założenia, że umowę ubezpieczenia można rozwiązać w dowolnym momencie. Kwestię tę regulują przepisy, a w niektórych przypadkach obowiązują terminy – warto je poznać.

Dlaczego zmiana ubezpieczyciela może być dobrym pomysłem?

Zmiana ubezpieczyciela nie jest ani skomplikowana, ani czasochłonna. Co więcej – taki krok może się okazać bardzo korzystny. Rozważasz wybór oferty innej firmy ubezpieczeniowej? Poznaj plusy zmiany ubezpieczyciela – przekonaj się, że możesz zyskać.

5 powodów, dla których zmiana ubezpieczyciela może być dobrym pomysłem:

  1. Sposób na tańsze OC. Większość ubezpieczycieli nastawia się na zdobycie nowych klientów, niekoniecznie zaś na udzielanie rabatów klientom obecnym.
  2. Lepsza jakość obsługi posprzedażowej. Jeżeli masz złe doświadczenia związane z likwidacją szkody, nie warto czekać – zmiana ubezpieczyciela to sposób, aby temu zaradzić w przyszłości.
  3. Uniknięcie ryzyka pozostania bez ochrony ubezpieczeniowej. Zachodzi ono po zakupie używanego samochodu (polisa otrzymana od sprzedającego nie ulega automatycznemu przedłużeniu na kolejny okres).
  4. Ograniczenie wpływu zwyżki na cenę OC lub AC. Jeżeli masz na koncie szkodę, zmiana ubezpieczyciela to sposób, aby uniknąć wysokiej podwyżki składki ubezpieczeniowej.
  5. Możliwość skorzystania z dodatkowych produktów ubezpieczeniowych. AC czy assistance są dostępne u każdego ubezpieczyciela, ale np. ubezpieczenie oklejenia pojazdu niekoniecznie.

Kiedy możliwa jest zmiana ubezpieczyciela OC?

Mimo że zmiana ubezpieczyciela może przynieść wymierne korzyści, to nie zawsze jest możliwa. W przypadku ubezpieczenia OC firmę ubezpieczeniową można zmienić w zaledwie trzech sytuacjach.

Zmiana ubezpieczyciela OC – kiedy to możliwe:

  1. Gdy obecna umowa OC dobiega końca
  2. Gdy pojazd ma podwójne OC
  3. Po zakupie używanego pojazdu – gdy był on ubezpieczony

Czasem w kontekście możliwości zmiany firmy ubezpieczeniowej wymienia się również sytuację, gdy OC zostało kupione na odległość – nie jest to jednak zmiana ubezpieczyciela, ale odstąpienie od umowy.

Zmiana ubezpieczyciela, gdy obecna umowa OC dobiega końca

Standardowo umowę ubezpieczenia OC zawiera się na okres 12 miesięcy. Aby zapobiec sytuacji korzystania przez kierowcę z auta, które nie jest ubezpieczone, funkcjonuje rozwiązanie w postaci automatycznego przedłużenia umowy na kolejny okres – z pewnością o tym wiesz. Zmiana ubezpieczyciela OC jest możliwa przed końcem polisy i jednocześnie przed wznowieniem jej na kolejny okres.

Zmiana ubezpieczyciela OC w związku z końcem umowy – co trzeba wiedzieć:

  • 14 dni przed końcem umowy ubezpieczyciel musi przekazać Ci informację o polisie na kolejny okres;
  • najpóźniej dzień przed końcem umowy musisz złożyć wypowiedzenie – inaczej umowa OC się wznowi.

Przykład: Panu Henrykowi kończy się polisa OC. Postanowił on sprawdzić oferty innych firm ubezpieczeniowych i znalazł propozycję korzystniejszą niż ta złożona mu przez obecnego ubezpieczyciela w związku z przedłużeniem umowy. Mężczyzna złożył wypowiedzenie OC na 3 dni przed końcem obecnej umowy i kupił ubezpieczenie w nowej firmie, które zacznie obowiązywać w momencie, gdy wygaśnie jego obecna polisa.

Zmiana ubezpieczyciela, gdy pojazd ma podwójne OC

Nie można wykluczyć, że zapomnisz o wypowiedzeniu, a jednocześnie kupisz ubezpieczenie OC w innej firmie ubezpieczeniowej. W takich sytuacjach kierowcy najczęściej orientują się, że mają podwójne OC, gdy pierwotny ubezpieczyciel (ten, który automatycznie wznowił umowę OC) upomni się o zapłatę składki. Wówczas kierowcy pozostaje zmiana ubezpieczyciela, czyli wypowiedzenie automatycznie przedłużonego OC.

Zmiana ubezpieczyciela w sytuacji podwójnego OC – to warto wiedzieć:

  • wypowiedz umowę OC u tego ubezpieczyciela, u którego doszło do automatycznego wznowienia polisy;
  • nie zwlekaj z formalnościami – zapłacisz za okres, w którym ubezpieczyciel udzielał ochrony;
  • podwójne ubezpieczenie to zbędny wydatek – w razie spowodowania przez Ciebie szkody poszkodowany i tak dostanie tylko jedno odszkodowanie.

Przykład: Pani Anna kupiła ubezpieczenie OC kilka lat temu i przez cały ten czas korzystała z automatycznego wznowienia polisy. W bieżącym roku duża podwyżka składki zmobilizowała ją do poszukiwań alternatywy i zakupu OC w innej firmie. Niestety, umowę u dotychczasowego ubezpieczyciela wypowiedziała dopiero miesiąc później, w efekcie czego musi zapłacić za 31 dni ochrony.

Zmiana ubezpieczyciela po zakupie używanego pojazdu

Zmiana ubezpieczyciela jest możliwa po zakupie pojazdu na rynku wtórnym, chociaż nie jest to jedyna możliwość – równie dobrze możesz korzystać z OC zbywcy pojazdu do końca okresu umowy. W drugim przypadku musisz jednak liczyć się z możliwością rekalkulacji składki. To jeden z powodów, dla których zmiana ubezpieczyciela może być korzystniejszym rozwiązaniem – nigdy nie wiesz, czy dopłata nie będzie wyższa niż całoroczna składka w innej firmie. Tak, bywają takie przypadki.

Zmiana ubezpieczyciela a zakup auta – to musisz wiedzieć:

  • umowę możesz rozwiązać w dowolnym momencie – zarówno dzień po zakupie pojazdu, jak i np. miesiąc później;
  • jeżeli nie zdecydujesz się na zmianę ubezpieczyciela, to OC nie wznowi się automatycznie – musisz o tym pamiętać.

Przykład: Pan Antoni nabył używane auto, wraz z którym otrzymał polisę OC. Jednak jeszcze przed spisaniem umowy postanowił sprawdzić, czy będzie musiał dopłacić do składki OC – jest młodym kierowcą z niewielkim doświadczeniem. Ponieważ za 4,5 miesiąca ochrony ubezpieczyciel zażądał ponad 300 zł, mężczyzna uznał, że korzystniejszym dla niego rozwiązaniem będzie zakup polisy na rok u konkurencji.

Czy wiesz, że kara za przerwę w OC po podwyżce, do której dojdzie po 1 lipca 2023 r., może kosztować kierowcę ponad 7000 zł? Maksymalna kara za 14-dniową przerwę w OC w drugiej połowie roku będzie wynosiła 7200 zł.

Odstąpienie od umowy OC zawartej na odległość

Masz 30 dni, aby odstąpić od umowy OC zawartej na odległość – przez internet lub podczas rozmowy telefonicznej z agentem. Okres ten liczy się od dnia zawarcia umowy. Jeżeli przegapisz termin, to pozostanie Ci uzbroić się w cierpliwość – zmiana ubezpieczyciela będzie możliwa dopiero w związku z końcem umowy.

Co jeszcze musisz wiedzieć? Odstąpienie od umowy OC zawartej na odległość jest możliwe na podstawie ustawy o prawach konsumentów – nie zaś na podstawie ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Kiedy można zmienić ubezpieczyciela pojazdu w AC?

Zmiana ubezpieczyciela jest też możliwa w przypadku umowy AC, ale tu obowiązują inne zasady. Inne w tym przypadku oznacza korzystniejsze – wystarczy, że umowa została zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy (z reguły jest to 12 miesięcy).

Zmiana ubezpieczyciela AC – terminy:

  • 30 dni – od zawarcia umowy, chyba że ubezpieczyciel nie poinformował Cię o prawie do odstąpienia od umowy (wówczas termin liczy się od dnia, w którym ta wiedza została przez Ciebie nabyta);
  • 7 dni – od zawarcia umowy, gdy jesteś przedsiębiorcą.

Niekiedy ubezpieczyciele zapewniają klientom jeszcze korzystniejsze warunki wypowiedzenia AC czy innych ubezpieczeń dodatkowych – szczegóły znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).

Jak wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC lub AC?

Wypowiedzenie umowy, które jest niezbędne, gdy chcesz dokonać zmiany ubezpieczyciela, musi zostać złożone na piśmie. Nie musisz jednak samodzielnie przygotowywać wypowiedzenia – wzór tego dokumentu znajdziesz na stronach internetowych firm ubezpieczeniowych.

Sposoby dostarczenia wypowiedzenia umowy OC lub AC:

  • droga elektroniczna – wyślij skan podpisanego wypowiedzenia na adres e-mail firmy ubezpieczeniowej lub dołącz go do wiadomości wysyłanej przez formularz kontaktowy na stronie internetowej ubezpieczyciela;
  • poczta – wypowiedzenie możesz wysłać również pocztą (lub firmą kurierską – w tym przypadku nie będzie liczyć się jednak data nadania przesyłki, ale jej dostarczenia);
  • osobiście – jeżeli w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania ubezpieczyciel ma placówkę, wypowiedzenie umowy OC lub AC możesz złożyć właśnie u pracującego tam agenta.

Podsumowanie:

  1. Zmiana ubezpieczyciela OC jest możliwa w trzech sytuacjach – w związku z zakończeniem dotychczasowej umowy, gdy zachodzi podwójne ubezpieczenie i po zakupie używanego auta.
  2. Osoby, które kupiły OC na odległość, mogą skorzystać z prawa do odstąpienia od umowy – mają na to 30 dni.
  3. Jeżeli umowa ubezpieczenia AC została zawarta na dłużej niż 6 miesięcy, to zmiana ubezpieczyciela również jest możliwa – wystarczy złożyć wypowiedzenie w wymaganym terminie.
  4. Wypowiedzenie OC powinno być złożone na piśmie – można je wysłać m.in. pocztą lub drogą elektroniczną.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Czy ubezpieczyciel może nie przyjąć wypowiedzenia OC lub AC?

Jeżeli wypowiadasz umowę OC np. po zakupie pojazdu z rynku wtórnego, to firma ubezpieczeniowa nie może pozbawić Cię Twojego prawa do zmiany ubezpieczyciela. Gdy jednak złożysz wypowiedzenie w trakcie umowy, bo uznasz, że chcesz skorzystać z oferty konkurencyjnej firmy, to nie zostanie ono uznane.

Czy zmiana ubezpieczyciela wiąże się z karencją?

Karencja to termin, który nie pojawia się w kontekście ubezpieczeń komunikacyjnych – możesz go spotkać w OWU np. ubezpieczeń podróżnych. Inaczej mówiąc, nie musisz się obawiać, że wystąpi karencja. Informację o dacie, od której ubezpieczyciel zacznie udzielać ochrony, znajdziesz w umowie.

Czy umowa na kolejne 12 miesięcy zawsze się wznowi?

Nie, od tej ogólnej zasady zostały przewidziane wyjątki. Ubezpieczyciel nie ma obowiązku wznowić umowy, jeżeli składka nie została opłacona (w całości lub w części). Nie chcesz narazić się na przerwę w ubezpieczeniu? Zapłać składkę z góry na rok lub nie lekceważ przypomnień ubezpieczyciela o płatności.

W jakim terminie muszę dokonać zmiany ubezpieczyciela OC?

Jeżeli chcesz zmienić ubezpieczyciela, bo Twoja umowa właśnie dobiega końca, to wypowiedzenie OC musisz złożyć najpóźniej dzień przed jej zakończeniem. W pozostałych sytuacjach (podwójne OC, zakup używanego samochodu) termin nie został ustalony – możesz wypowiedzieć umowę w dowolnym momencie.