Sprawdzanie OC – w jaki sposób sprawdzić ważność polisy?

7 lipca 2023

Sprawdzanie ważności polisy OC ma znaczenie zwłaszcza, jeśli doszło do kolizji lub wypadku drogowego. Wiedza na temat polisy przydaje się również przy zakupie używanego samochodu. Jak zrobić to szybko przez Internet? Czego dokładnie możesz dowiedzieć się o polisie OC? Sprawdź to na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) bądź za pomocą aplikacji mobilnej.

Do sprawdzenia ważności polisy OC w bazie UFG potrzebny będzie numer VIN albo dowodu rejestracyjnego. Inną drogą jest weryfikacje w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). W tym ostatnim systemie znajdziesz szereg szczegółów technicznych dotyczących konkretnego pojazdu. Mogą mieć kluczowe znaczenie w przypadku zakupu auta z komisu lub poprzedniego właściciela.

Ważne ubezpieczenie OC – kiedy warto to sprawdzić?

Każdy pojazd mechaniczny zarejestrowany w Polsce musi zostać objęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Wyjątek stanowią jednak choćby pojazdy historyczne, pod warunkiem, że nie są dopuszczone do ruchu publicznego. Polisę OC warto zatem sprawdzać w każdej sytuacji, jeśli tylko pojawią się wątpliwości do do ważności ochrony. Ważność OC innego pojazdu sprawdza się zatem w następujących sytuacjach.

Kupno używanego samochodu

W przypadku sprzedaży prywatnej poprzedni właściciel auta powinien przekazać Ci wykupioną przez siebie polisę OC wraz z kartą pojazdu (jeśli ją posiada) oraz dowodem rejestracyjnym. Zanim zatem podpiszesz umowę kupna-sprzedaży, sprawdź na własną rękę, czy pojazd, który zamierzasz kupić na pewno posiada ważne ubezpieczenie. Jeśli okaże się, że auto nie jest ubezpieczone, jako nowy właściciel masz obowiązek wykupić polisę OC w dniu podpisania umowy sprzedaży.

Szukasz OC i nie chcesz przepłacić za polisę? Najkorzystniejszą ofertę dla siebie znajdziesz choćby za pośrednictwem internetowej porównywarki ubezpieczeń.

Uczestniczymy w kolizji lub wypadku drogowym

Jesteś uczestnikiem wypadku lub kolizji drogowej jako ofiara? Jeśli masz taką możliwość, sprawdź jak najszybciej, czy sprawca ma ważne ubezpieczenie OC. Ma to szczególne znaczenie, jeżeli stłuczka była niegroźna i razem postanowiliście spisać oświadczenie, nie wzywając policji. Aktualność OC innego kierowcy można szybko zweryfikować online.

Jak sprawdzić ubezpieczenie OC na stronie UFG?

To najprostszy sposób weryfikacji. Wystarczy wejść na stronę www.ufg.pl i znaleźć w zakładkę „Baza OC i AC”. Następnie należy kliknąć w „Sprawdzenie ubezpieczenia OC” oraz „Identyfikacja umowy OC na dzień”.

Zostaniesz poproszony o podanie:

  • numeru rejestracyjnego albo VIN,
  • daty sprawdzenia ważności OC i kraju,
  • kodu weryfikacyjnego.

Po kilku chwilach otrzymasz informację o:

  • marce i modelu ubezpieczonego pojazdu,
  • numerze polisy OC,
  • nazwie oraz adresie głównej siedziby towarzystwa. 

UFG udziela odpowiedzi na podstawie danych, które otrzymuje bezpośrednio od ubezpieczycieli. Może dojść do sytuacji, w której właściciel pojazdu twierdzi, że kupił polisę OC np. tydzień wcześniej, a w systemie UFG taka informacja nie jest dostępna. Wówczas należy samodzielnie zweryfikować aktualność obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu bezpośrednio w towarzystwie ubezpieczeniowym – mówi Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń w PolisowyEkspert.pl

Sprawdzenie ważności OC w CEPiK

Ważność ubezpieczenia OC możesz także zweryfikować również w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Jak to zrobić? Należy wejść na stronę: www.historiapojazdu.gov.pl i podać takie dane, jak:

  • numer rejestracyjny,
  • numer VIN,
  • data pierwszej rejestracji pojazdu.

Sprawdzenie OC w CEPiK to nie wszystko, co możesz zrobić w rządowej bazie. Znajdziesz tam także wiele danych przydatnych w przypadku zakupu używanego samochodu. Będzie to m.in.:

  • ważność badań technicznych pojazdu,
  • stan licznika (drogomierza),
  • rok produkcji,
  • data wydania dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu,
  • zmiany właścicieli,
  • zgłoszenia kradzieży pojazdu,
  • pojemność silnika, 
  • rodzaj paliwa,
  • masa całkowita pojazdu.

Kara za brak ważnego OC – ile wynosi w 2023 roku?

UFG nakłada karę nawet za jeden dzień zwłoki w ciągłości ubezpieczenia OC. Jej wysokość jest ściśle uzależniona od liczby dni, przez które auto było nieubezpieczone, a także od rodzaju pojazdu. Taryfikator ustala się na podstawie obowiązującej wysokości minimalnego wynagrodzenia w kraju. Od lipca 2023 roku wynosi ono 3600 brutto. To znaczy, że w połowie roku wzrosły także kary za brak OC. Dokładną rozpiskę przedstawia m.in. rankomat.pl.

Brak ważności polisy OC może zostać wykryty nie tylko podczas kontroli drogowej czy uczestnictwa w kolizji lub wypadku. Pracownicy UFG za pomocą algorytmów sprawdzają regularnie polskich kierowców. System może automatycznie stwierdzić nawet jeden dzień przerwy w obowiązkowym ubezpieczeniu pojazdu. Efektem będzie wówczas nałożenie kary.

Brak ważnego OC – czy kara z UFG to jedyna konsekwencja?

Skutki jazdy bez ważnego OC mogą nie skończyć się jedynie na wysokiej karze nałożonej przez UFG. O wiele poważniej będzie, jeśli bez polisy spowodujesz wypadek drogowy. Jako sprawca będziesz musiał zwrócić UFG wszelkie koszty związane z naprawą samochodu lub leczeniem poszkodowanych.

Ważne! Fundusz wypłaci wówczas poszkodowanym stosowne świadczenia, ale na zasadzie regresu ubezpieczeniowego będzie dochodził od Ciebie ich zwrotu.

W ciągu roku UFG wypłaca ok. 100 milionów złotych tytułem odszkodowań i świadczeń z ubezpieczeń obowiązkowych, w tym z OC komunikacyjnego. Warto jednak pamiętać, że Fundusz ma również ustawowy obowiązek dochodzenia zwrotu poniesionych kosztów od nieubezpieczonych sprawców kolizji i wypadków i/lub posiadaczy pojazdów, którymi kierowali sprawcy. Tylko w lutym 2023 roku UFG prowadziło ponad 18 tysięcy takich spraw na łączną wartość blisko 340 milionów złotych!

Gdzie kupić tanie OC?

W drugim kwartale 2023 roku średnia cena OC wyniosła w Polsce ok. 516 zł. Jak widać, jest to kwota znacznie mniejsza niż kara za brak obowiązkowej ochrony. Szukając odpowiedniej ochrony dla siebie i swojego pojazdu, warto pamiętać, że w przypadku OC wystarczy sugerować się ceną. Zakres OC ustalony jest odgórnie zapisami Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu
Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Propozycje aż kilkunastu największych towarzystw w kraju uzyskasz dzięki internetowemu kalkulatorowi OC i AC.

Wypełnienie intuicyjnego formularza zajmie zaledwie kilka minut. Polisę można opłacić online, a umowę ubezpieczenia pojazdu otrzymasz na adres e-mail. W pakiecie z obowiązkowym OC możesz kupić też dodatkowe ubezpieczenie AC, NNW czy assistance. Dzięki temu cena kompleksowego ubezpieczenia samochodu może być znacznie niższa.