Ubezpieczenie OC i AC motocykla – oferty i ceny w 2023 roku 

7 lipca 2023

Koszt rocznego obowiązkowego ubezpieczenia motocykla 125 cm3 to ok. 100 zł – gdy polisę nabywa doświadczony motocyklista. Jednak ubezpieczenie OC i AC motocykla to wydatek rzędu kilkuset złotych. Jak prezentują się oferty ubezpieczycieli? Czy ich propozycje ograniczają się wyłącznie do OC i AC?

Ubezpieczenie OC i AC motocykla to popularny pakiet wśród motocyklistów, bo nieostrożna jazda czy wypadek często oznacza utratę jednośladu. Jednak kupując AC, trzeba wykazać się czujnością – niedopasowanie ubezpieczenia do potrzeb może skutkować brakiem odszkodowania lub odszkodowaniem w wysokości niepozwalającej na zakup nowego motocykla o zbliżonych parametrach.

Czy ubezpieczenie OC i AC motocykla jest obowiązkowe przez cały rok?

Obowiązkowe jest wyłącznie ubezpieczenie OC – o zakupie AC decydujesz Ty, będąc właścicielem motocykla. Jednocześnie nie ma znaczenia, że korzystasz z jednośladu wyłącznie w sezonie – OC motocykla jest niezbędne przez cały rok. Zastanawiasz się dlaczego? Powodów jest kilka.

Ubezpieczenie OC motocykla jest obowiązkowe przez cały rok, ponieważ:

 • wynika to z brzmienia przepisów – ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych;
 • pozwala to ograniczyć ryzyko, że motocyklista zapomni kupić OC na sezon;
 • rozwiązanie to jest praktyczne – trzeba pamiętać, że motocykl może wyrządzić szkodę osobie trzeciej, nie tylko będąc w ruchu.

Od ogólnej zasady mówiącej, że nie powinno być przerw w ubezpieczeniu OC motocykla, zostały przewidziane wyjątki. Jednym z nich jest ubezpieczenie motocykla zabytkowego. Jeżeli planujesz zakup takiego pojazdu, OC musisz posiadać podczas jego użytkowania.

Od czego zależy cena ubezpieczenia OC motocykla?

Rozważasz zakup jednośladu i w związku z tym masz sporo pytań? Możesz zastanawiać się, od czego zależy cena OC motocykla. To wypadkowa parametrów branych pod uwagę w kalkulacji – dotyczą one zarówno motocyklisty, jak i motocykla.

W przypadku samego jednośladu kluczowe są:

 • marka i model motocykla;
 • pojemność silnika motocykla;
 • rok produkcji motocykla;
 • przebieg motocykla;
 • sposób użytkowania motocykla.

W przypadku motocyklisty znaczenie mają:

 • wiek motocyklisty;
 • miejsce zamieszkania motocyklisty;
 • sytuacja rodzinna motocyklisty;
 • doświadczenie w kierowaniu motocyklem;
 • historia ubezpieczenia.

Gdzie można kupić ubezpieczenie OC motocykla?

Ubezpieczenie OC motocykla możesz nabyć w każdej firmie ubezpieczeniowej, która oferuje ubezpieczenia komunikacyjne. Niektórzy ubezpieczyciele przygotowują jednak specjalne propozycje dla motocyklistów – do ubezpieczenia OC dodają też inne produkty i rozwiązania, które mogą okazać się bardzo korzystne.

Gdzie kupić OC motocykla w 2023 roku – 5 ciekawych ubezpieczeń OC, których zakup wiąże się z dodatkowymi korzyściami:

 • Link4. W pakiecie z OC ujęto Program Pomocy (holowanie motocykla do 100 km i pojazd zastępczy po wypadku lub kradzieży) oraz Assistance Opony (wymiana opon).
 • Generali. Zakup OC motocyklowego zapewnia zniżki u partnerów Generali.
 • Proama. Ubezpieczyciel proponuje bezpłatną Zieloną Kartę.
 • Warta. OC jest sprzedawane wraz z usługą Bezpośredniej Likwidacji Szkody, co oznacza, że gdy ubezpieczyciel sprawcy będzie uczestnikiem systemu BLS i szkoda będzie niewielka, to jej likwidacją zajmie się Warta.
 • Uniqa. Motocyklista może liczyć na bezpłatną Zieloną Kartę i ubezpieczenie Assistance Mini obowiązujące w Polsce (pomoc po wypadku – naprawa na miejscu zdarzenia do 300 zł lub holowanie do 75 km).

Chcesz kupić ubezpieczenie OC i AC motocykla? Wiele firm sprzedaje AC jedynie w pakiecie z OC. To właśnie przemawia za tym, aby w pierwszej kolejności przyjrzeć się poszczególnym ofertom.

Ile kosztuje OC motocykla?

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, ile będzie Cię kosztowało ubezpieczenie OC motocykla, to najprościej będzie, gdy skorzystasz z internetowego kalkulatora OC. Innym sposobem jest skontaktowanie się z przedstawicielem wybranego ubezpieczyciela. Możesz też zostawić swoje dane kontaktowe na stronie firmy ubezpieczeniowej – wówczas w dogodnej dla Ciebie chwili skontaktuje się z Tobą agent ubezpieczeniowy.

Przykład: 38-letni pan Tomasz to doświadczony motocyklista z maksymalnymi zniżkami, który planuje kupić kolejny motocykl. Postanowił on sprawdzić, ile kosztuje OC dla najpopularniejszych motocykli 125 cm3 i powyżej 125 cm3.

Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla 125 cm3, gdy jego właścicielem jest doświadczony motocyklista?

MotocyklModelNajtańsze OC
Yamaha YZF R 125, rocznik 2018Sportowy108 zł (wraz z assistance)
Suzuki GSX R-125 A, rocznik 2019Szosowy107 zł (wraz z assistance)
Kawasaki Z 125, rocznik 2021Szosowy484 zł (wraz z assistance)
Ktm 125 Duke, rocznik 2020Szosowy108 zł (wraz z assistance)
Junak M11 125 Cafe, rocznik 2020Chopper/cruiser108 zł (wraz z assistance)

Przykład: Zakup tych samych modeli rozważa też pan Jakub. Jednak on dopiero rozpoczyna motocyklową przygodę – ma 23 lata i prawo jazdy kategorii B od 3 lat. Stąd też zastanawia się, ile będzie go kosztowało ubezpieczenie OC.

Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla 125 cm3, którego właścicielem jest motocyklista z niewielkim doświadczeniem?

MotocyklModelNajtańsze OC
Yamaha YZF R 125, rocznik 2018Sportowy231 zł
Suzuki GSX R-125 A, rocznik 2019Szosowy219 zł
Kawasaki Z 125, rocznik 2021Szosowy651 zł
Ktm 125 Duke, rocznik 2020Szosowy219 zł
Junak M11 125 Cafe, rocznik 2020Chopper/cruiser219 zł

Ile wynosi kara za brak ubezpieczenia OC motocykla?

Ponieważ ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, to w przypadku jego braku trzeba spodziewać się kary. W porównaniu np. do kar za brak OC samochodowego nie jest ona tak wysoka, ale może nadszarpnąć kieszeń motocyklisty, zwłaszcza gdy w ciągu roku dopuści on do więcej niż jednej przerwy w ubezpieczeniu.

Kary za brak OC motocykla w 2023 roku

Liczba dni bez OCOd 1 stycznia do 30 czerwcaOd 1 lipca do 31 grudnia
Do 3 dni230 zł240 zł
Od 4 do 14 dni580 zł600 zł
Powyżej 14 dni1160 zł1200 zł

Gdzie można kupić ubezpieczenie AC motocykla?

Ubezpieczenie AC motocykla nie jest produktem niszowym – znajdziesz je w ofertach wielu firm ubezpieczeniowych. Podobnie jednak jak w przypadku OC, niektóre propozycje będą atrakcyjniejsze niż inne. To, które AC motocykla będzie Ci najbardziej odpowiadać, zależy głównie od Twoich oczekiwań względem tego produktu.

AC motocyklowe w klasycznej wersji zapewnia, że ubezpieczyciel pokryje szkodę, gdy dojdzie do zdarzenia losowego, np. uszkodzenia, zniszczenia lub kradzieży motocykla. Zakres ochrony można jednak ograniczyć, np. jedynie do kradzieży jednośladu.

Chcesz kupić ubezpieczenie OC i AC motocykla? W wyborze polisy może pomóc Ci poniższe zestawienie – znajdziesz w nim najistotniejsze informacje o ubezpieczeniach AC oferowanych przez różne firmy ubezpieczeniowe.

1. AC motocyklowe Benefia

Benefia proponuje AC w wariancie, który zapewnia kompleksową ochronę – motocyklista otrzyma pomoc po kolizji, gdy motocykl zostanie uszkodzony lub zniszczony przez siły natury i po kradzieży. Co warto wiedzieć o AC motocyklowym Benefia?

AC motocyklowe Benefia – oferta:

 • 3 sposoby rozliczenia szkody: części oryginalne – serwis albo kosztorys, części alternatywne – serwis albo kosztorys, kosztorys;
 • motocykl o wartości do 100 000 zł musi zostać wyposażony w minimum jedno samodzielne urządzenie przeciwkradzieżowe (poza urządzeniami zabezpieczającymi przed kradzieżą przewidzianymi konstrukcją);
 • suma ubezpieczenia to wartość rynkowa motocykla wraz z wyposażeniem podstawowym; motocyklista może zdecydować się na opcję ze stałą sumą ubezpieczenia;
 • ochrona jest udzielana nie tylko w Polsce, przy czym na terenie Albanii, Białorusi, Mołdawii, Rosji i Ukrainy nie obowiązuje ochrona przed kradzieżą motocykla.

2. AC motocyklowe Compensa

Ubezpieczenie OC i AC motocykla to oferta dostępna również w Compensie. Kupując ten pakiet polis właśnie w tej firmie ubezpieczeniowej dodatkowo można nabyć również NNW i assistance. Jak prezentuje się oferta Compensy dla motocyklistów?

AC motocyklowe Compensa – oferta:

 • ubezpieczenie AC chroni przed uszkodzeniem, zniszczeniem i utratą jednośladu;
 • firma proponuje zabezpieczenie motocykla na wypadek szkody parkingowej – gdy nie uda się ustalić danych sprawcy;
 • dostępne są dwa warianty rozliczenia szkody – serwisowy i kosztowy;
 • klient może skorzystać ze stałej sumy ubezpieczenia, istnieje też możliwość zniesienia amortyzacji;
 • ochrona jest zapewniana zarówno w Polsce, jak i w innych europejskich krajach – przy czym ubezpieczyciel przewiduje wyjątki.

3. AC motocyklowe ErgoHestia

ErgoHestia to kolejny ubezpieczyciel proponujący ubezpieczenie OC i AC motocykla. Drugi z produktów (AC) został opracowany z myślą o motocyklistach, którzy podróżują nie tylko po polskich drogach.

AC motocyklowe ErgoHestia – oferta:

 • ubezpieczenie jest dostępne w kilku wariantach, np. w wariancie zapewniającym odszkodowanie po utracie motocykla (szkoda całkowita, kradzież);
 • motocykl musi posiadać co najmniej jedno urządzenie zabezpieczające przed kradzieżą;
 • istnieje możliwość rozszerzenia AC motocykla o szkody, do których dojdzie na terenie Białorusi, Mołdawii, Rosji i Ukrainy – wówczas ma zastosowanie udział własny w wysokości 1000 zł.

Ile kosztuje najtańsze AC motocykla?

Ponieważ ubezpieczenie AC prawie nigdy nie jest sprzedawane bez OC, ceny należy porównywać, biorąc pod uwagę koszt pakietu OC i AC. Ile kosztuje najtańsze ubezpieczenie OC i AC motocykla?

Przykład: 36-letnia pani Łucja z Olsztyna, która ma 7-letnią historię ubezpieczenia, planuje zakupić pierwszy w życiu używany motocykl. Kobieta wytypowała interesujące ją egzemplarze, a teraz chce poznać orientacyjny koszt ubezpieczenia.

MotocyklModelNajtańszy pakiet OC i ACOferta
BMW G 310 GS, rocznik 2020, silnik 313 cm3Cross/enduro923 złSU* – 21 110 zł; ochrona – Polska i Europa; udział własny – 1000 zł; kosztorys
TM Racing EN530F ES, rocznik 2018, silnik 529 cm3Cross/enduro1034 złSU* – 30 480 zł; ochrona – Polska i Europa; udział własny – 1000 zł; kosztorys
Romet Classic 400, rocznik 2019, silnik 397 cm3Szosowy608 złSU* – 6 950 zł; ochrona – Polska i Europa; udział własny – 10 proc.; kosztorys
Kawasaki Vulcan S, rocznik 2022, silnik 649 cm3Chopper/cruiser788 złSU* – 33 980 zł; ochrona – Polska i Europa; udział własny – 1000 zł; kosztorys
Junak RS 125 4T, rocznik 2017, silnik 124 cm3Szosowy607 złSU* – 4500 zł; ochrona – Polska i Europa; udział własny – 10 proc.; kosztorys
*SU – suma ubezpieczenia

Jak wybrać najkorzystniejsze ubezpieczenie OC i AC motocykla?

Jeżeli planujesz kupić ubezpieczenie OC i AC motocykla, to musisz mieć na uwadze różnice w ofertach – dotyczą one jednak wyłącznie AC, ponieważ zakres ochrony udzielanej w ramach OC jest identyczny w każdej firmie.

Ubezpieczenie OC i AC motocykla – 7 rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę:

 1. Zakres ochrony oferowanej w ramach ubezpieczenia AC. Bardzo niska cena może oznaczać wiele wyłączeń.
 2. Wymagania ubezpieczyciela. Pojawiają się one w przypadku AC i dotyczą m.in. wymaganej liczby urządzeń przeciwkradzieżowych czy maksymalnego wieku motocykla zgłaszanego do ubezpieczenia.
 3. Sposób ustalania wartości rynkowej pojazdu i sumy ubezpieczenia. Zwróć uwagę na ewentualną redukcję sumy ubezpieczenia.
 4. Obowiązki, jakie masz w związku z zakupem AC. Ubezpieczyciel może wymagać zgłoszenia kradzieży motocykla np. w ciągu 2 dni od zdarzenia.
 5. Sposób ustalania wysokości kosztów naprawy motocykla. Sprawdź, czy ubezpieczyciel stosuje amortyzację części.
 6. Zakres terytorialny. To, w których krajach ubezpieczenie będzie obowiązywać, ma znaczenie, gdy planujesz zagraniczne wycieczki motocyklowe.
 7. Udział własny w szkodzie. Niektórzy ubezpieczyciele umożliwiają jego zniesienie za dodatkową opłatą.

Czy do ubezpieczenia OC i AC motocykla warto dokupić NNW i assistance?

Ubezpieczenie OC i AC motocykla to nie wszystkie produkty ubezpieczeniowe oferowane motocyklistom – możesz też zdecydować się na inne propozycje, w tym NNW i assistance. Warto to zrobić, bo w ten sposób zapewniasz sobie dodatkową ochronę, a kupione w pakiecie z OC i AC dodatkowe polisy nie będą drogie – możesz je nabyć dosłownie za kilkanaście złotych.

Co zapewniają polisy NNW i assistance:

 • NNW motocyklowe – motocyklista (i pasażer) otrzyma dodatkowe środki, gdy skutkiem wypadku będzie uszkodzenie ciała albo rozstrój zdrowia; po śmierci suma ubezpieczenia jest wypłacana bliskim motocyklisty (pasażera);
 • assistance motocyklowe – jest dostępne w różnych wariantach; ubezpieczyciel organizuje pomoc drogową po wypadku lub awarii (naprawa na miejscu zdarzenia, holowanie), a po kradzieży również pojazd zastępczy.

Ubezpieczenia NNW motocyklowe różnią się przede wszystkim sumą ubezpieczenia. W zależności od ubezpieczyciela motocyklista wybiera wśród dostępnych opcji lub samodzielnie określa wysokość tej sumy.

Bardziej rozbudowana jest oferta assistance, ponieważ produkt ten często jest dostępny w co najmniej kilku wariantach. To dobra wiadomość – motocyklista może dopasować zakres ochrony do swoich indywidualnych potrzeb. Jednocześnie im mniej wyłączeń przewidział ubezpieczyciel czy im wyższe są limity, tym składka będzie wyższa.

Assistance motocyklowe – porównanie wybranych wariantów

Naprawa na miejscu zdarzeniaLimit holowaniaAuto zastępcze – liczba dniZakres terytorialny ubezpieczenia
Compensa Assistance RozszerzonyTakUstalany indywidualnieUstalana indywidualniePolska i Europa
Generali Wariant KomfortTakAwaria – 100 km, wypadek – bez limitu3 dniPolska
HDI Złoty+TakPolska – brak, Europa – 400 km10 dni – kradzież i wypadek; 5 dni – awariaPolska i Europa
Link4 Auto Assistance PlusTak – do 400 zł Polska lub 1000 zł Europa500 km3 dni – awaria, 5 dni – wypadek lub kradzieżPolska i Europa
Uniqa Assistance PremiumTak – po wypadku i awarii400 km7 dni – wypadek i kradzież, 4 dni – awariaPolska i Europa

Czy w ramach OC i AC motocykla można ubezpieczyć akcesoria motocyklowe?

Ubezpieczenie OC i AC motocykla nie zapewnia rekompensaty po utracie akcesoriów. Tymczasem wielu motocyklistów inwestuje w bezpieczeństwo i komfort jazdy, nabywając różnego rodzaju wyposażenie. Wspomnieć wystarczy choćby: odzież i obuwie motocyklowe, pojemne sakwy, grzane manetki, interkomy, żelową wkładkę siedzenia czy uchwyt na telefon. Czy można je ubezpieczyć? Owszem, przy czym kupić trzeba ubezpieczenie akcesoriów motocyklowych. W sezonie 2023 ten produkt jest dostępny w ofercie kilku firm – przykładem jest Benefia.

Ubezpieczenie Akcesoriów Motocyklowych Benefia:

 • 4 sumy ubezpieczenia – 4000 zł, 6000 zł, 8000 zł i 10 000 zł;
 • produkt dostępny wyłącznie w pakiecie z AC;
 • zakres terytorialny – Polska i inne kraje Europy;
 • akcesoria motocyklowe objęte ochroną to: kask, kurtka, spodnie, buty, rękawice, kombinezon, kufry, sakwy i tank bagi należące do motocyklisty.

Wiesz, że ubezpieczenie OC i AC motocykla to nie wszystko i dlatego szukasz dodatkowej ochrony? Oferta firm ubezpieczeniowych nie ogranicza się do wymienionych powyżej polis – możesz kupić też ubezpieczenie utraty zniżki, ochronę prawną czy dodatkowe ubezpieczenia, które zapewnią Ci środki na leczenie w razie wypadku.

Podsumowanie

 1. Mimo że sezon motocyklowy trwa od wiosny do późnej jesieni, to polisy OC i AC są sprzedawane na okres 12 miesięcy.
 2. OC motocykla można kupić w każdej firmie ubezpieczeniowej, chociaż niektórzy ubezpieczyciele zapewniają w ramach ceny dostęp do dodatkowych produktów.
 3. Roczne ubezpieczenie OC motocykla do 125 cm3 nie jest zbyt kosztowne – najczęściej zapłacić trzeba nieco ponad 100 zł.
 4. Cena pakietu OC i AC zależy od rodzaju motocykla, ale trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu co najmniej 600 zł.
 5. Do ubezpieczenia OC i AC motocykla można dokupić również inne polisy – NNW, assistance i ubezpieczenie akcesoriów.

FAQ

1. Kiedy kupić ubezpieczenie OC i AC motocykla po nabyciu używanego jednośladu?

Używany motocykl z reguły jest ubezpieczony – sprzedawca przekazuje nabywcy kluczyki i potwierdzenie zakupu OC. Nie musisz zatem od razu kupować obowiązkowego OC. Pozostaje jednak kwestia AC, bo umowa tego ubezpieczenia ulega rozwiązaniu w momencie sprzedaży pojazdu. Jeżeli chcesz przejąć AC, potrzebna będzie zgoda ubezpieczyciela.

2. Czy można kupić krótkoterminowe ubezpieczenie OC i AC motocykla?

Ubezpieczenie OC motocykla na 30 dni jest możliwe, ale tylko w konkretnych przypadkach wskazanych w przepisach – nie jest to ubezpieczenie sezonowe. AC motocykla w wersji krótkoterminowej nie jest z kolei dostępne na polskim rynku.

3. Czy kupując OC i AC motocykla, można skorzystać ze zniżek OC na auto?

Większość ubezpieczycieli uwzględnia w kalkulacji składki historię ubezpieczenia, bez względu na użytkowany pojazd, który pozwolił na jej wypracowanie. Oznacza to, że masz szansę otrzymać zniżkę na zakup ubezpieczenia OC i AC motocykla, nawet jeżeli to Twój pierwszy jednoślad.

4. Gdzie najtaniej można kupić ubezpieczenie OC i AC motocykla?

Ze względu na skomplikowany system wyliczania składek trudno wskazać firmę ubezpieczeniową z najkorzystniejszą ofertą dla motocyklistów. Szukasz ubezpieczenia OC i AC dla motocykla? Skorzystaj z naszego kalkulatora – to aktualnie najprostszy sposób, aby zorientować się w ofertach ubezpieczycieli.