OC na raty – ile kosztuje i gdzie kupić?

30 czerwca 2023

Składki za OC są czasem bardzo wysokie. Towarzystwa ubezpieczeniowe umożliwiły zakup OC na raty. Płatność można podzielić na 2,4, a nawet 12 rat. Sprawdzimy czy się to opłaca oraz jakie są konsekwencje zakupu OC na raty.

Wybierając płatność ratalną, składka ulega podwyższeniu. Jednak czasem jest to jedyna możliwość zakupu polisy. W przypadku młodych kierowców, gdzie składki sięgają nawet kilku tysięcy rozłożenie płatności na raty jest dobrym rozwiązaniem. Z rozłożenia płatności na raty często korzystają także osoby, które niedługo planują sprzedaż samochodu.

Jak sprawdzić, gdzie można OC rozłożyć na raty w 2023 roku?

Gdy szukasz OC w porównywarce, możesz łatwo sprawdzić, które towarzystwa dzielą składkę na raty. Po wyświetleniu ofert, możesz kliknąć w szczegóły oferty. Będzie tam informacja o całkowitym koszcie polisy oraz o wysokości pierwszej raty. Dzięki temu będziesz mógł zastanowić się co bardziej ci się opłaca. W szczegółach oferty znajdziesz także dostępne formy płatności. Pierwszą ratę za polisę OC możesz opłacić BLIKIEM, kartą kredytową, przelewem tradycyjnym, a nawet poprzez płatności odroczone, czyli PayPo.

Na ile rat można rozłożyć płatność za OC w 2023 roku?

Większość ubezpieczycieli oferuje możliwość rozłożenia płatności na 2 raty. Niektóre towarzystwa także proponują płatności kwartalne, czyli 4 raty. Ciekawym rozwiązaniem jest także płatność comiesięczna, czyli 12 rat. Ta metoda płatności jest tylko w kilku towarzystwach, jednak dla wielu osób to jest najlepsze rozwiązanie.  Sprawdzimy, które towarzystwa oferują płatności ratalne OC.

OC na raty w różnych firmach

Towarzystwo UbezpieczenioweLiczba rat
Allianz2
Benefia2 lub 4
Beesafe2
Ergo Hestia2
Euroins2
Generali2
HDI2 lub 4
Mtu242
Link42 lub 4
Proama2
TUZ Ubezpieczenia2
Uniqa2 lub 4
Warta2 lub 4
Wefox2
Wiener2
You Can Drive2

Są także towarzystwa, które nie umożliwiają płatności ratalnej. Są to Accredited Europe, Balcia, Trasti.

Na co zwrócić uwagę kupując OC na raty w 2023 roku?

Zakup polisy na raty ułatwia płatność dla osób, którym trudno jest opłacić polisę w całości. Jednak decydując się na rozłożenie płatności na raty trzeba pamiętać o kilku kwestiach:

 • nie wszystkie towarzystwa dzielą płatność na raty, jednak jeżeli najkorzystniejsza składka wyszła w towarzystwie, które nie dzieli płatności, a chcesz płacić na raty, musisz wybrać droższą ofertę u innego ubezpieczyciela,
 • OC w pakiecie z NNW lub assistance może być tańsze, zyskasz większą ochronę i zaoszczędzisz na OC, ponadto przy większej składce, może być możliwość rozłożenia płatności na większą liczbę rat,
 • im więcej rat, tym wyższa składka OC, niestety składka OC rośnie wraz z ratami, taniej jest wybrać płatność w 2 ratach niż np. w 4,
 • opłata pierwszej raty, powinna być zrealizowana maksymalnie do dnia rozpoczęcia ochrony, przy wcześniejszym zakupie polisy pamiętaj, żeby zlecić przelew przed okresem ochrony,
 • formę płatności za raty OC możesz wybierać dowolnie, może to być BLIK, karta kredytowa, a także tradycyjny przelew,
 • zaległość w opłacie rat OC nie spowoduje braku wypłaty odszkodowania, towarzystwo nawet pomimo braku opłaty za polisę jest zobowiązane wypłacić odszkodowanie,
 • zaległość na polisie spowoduje brak automatycznego wznowienia OC, niezapłacona choćby jedna rata składki zablokuje możliwość automatycznego odnowienia polisy, jeżeli nie zawrzesz polisy w innym towarzystwie, możesz otrzymać karę z UFG za brak ciągłości ubezpieczenia,
 • brak opłaty raty za OC w dłuższym terminie może skutkować odsetkami, windykacją, a nawet egzekucją komorniczą, możesz zostać wpisany do Krajowego Rejestru Długów.

Ile kosztuje OC na raty w 2023 roku?

Choć średnia stawka za OC w I kwartale 2023 roku wyniosła 490 zł, to są osoby, których składka może wynosić kilka tysięcy np. młodzi kierowcy lub osoby, które mają na koncie kilka szkód. Na raty można rozłożyć i niskie składki, i wysokie. Tak, jak zrobił to pan Adam.

Przykład:

19-letni pan Adam kupił Toyotę Yaris. Ze względu na młody wiek i brak historii ubezpieczenia składka za OC wyniosła 1191 zł. Pan Adam nie dysponował takimi środkami po zakupie auta, więc wybrał opcję płatności na 4 raty i w skali roku polisa wyniosła 1393 zł. Jednak pierwsza rata w wysokości 349 zł była zdecydowanie lepsza dla portfela pana Adama.

Co grozi za nieopłacenie rat OC w terminie?

OC przedłuża się automatycznie na kolejny rok polisowy. Jednak nie w przypadku niezapłacenia za polisę. Wtedy OC nie przedłuży się, a właściciel zostanie narażony na przerwę w ubezpieczeniu, a co za tym idzie karę z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Kwoty kar są zależne od minimalnego wynagrodzenia w kraju, długości trwania przerwy w ubezpieczeniu oraz rodzaju nieubezpieczonego pojazdu. W przypadku samochodów osobowych opłata karna wynosi dwukrotność minimalnego wynagrodzenia. W związku z podwyżką w od lipca, kwoty kar w 2023 r. są inne w zależności, kiedy nastąpiła przerwa w ubezpieczeniu.

od 1 stycznia 2023 do 30 czerwca 2023:

 • brak polisy OC do 3 dni – 20% opłaty karnej, czyli 1400 zł,
 • brak polisy OC od 4 do 14 dni – 50% opłaty karnej, czyli 3490 zł,
 • brak polisy OC ponad 14 dni – 100% opłaty karnej, czyli 6980 zł.

od 1 lipca 2023 do 31 grudnia 2023:

 • brak polisy OC do 3 dni – 20% opłaty karnej, czyli 1440 zł,
 • brak polisy OC od 4 do 14 dni – 50% opłaty karnej, czyli 3600 zł,
 • brak polisy OC ponad 14 dni – 100% opłaty karnej, czyli 7200 zł.

Przykład:

Pani Marlena zawarła polisę OC na swojego Peugeota 307 w płatności kwartalnej, czyli podzielonej na 4 raty. Opłacała raty regularnie po otrzymaniu przypomnienia na numer telefonu. Pani Marlena zmieniła numer telefonu, nie zgłosiła tego do ubezpieczyciela i nie otrzymała przypomnienia o terminie ostatniej raty. Sama zapomniała o płatności. Niestety przegapiła też termin końca polisy. OC nie wznowiło się automatycznie. Pani Marlenie przypomniało się o tym fakcie tydzień po końcu poprzedniej polisy. Niestety nie można wystawić polisy wstecz, więc pani Marlena ma przerwę w ubezpieczeniu 7 dni, czyli kara z UFG wyniesie 3490 zł. Pani Marlena opłaciła też zaległa ratę wraz z odsetkami.

Brak automatycznego wznowienia polisy to nie jedyna konsekwencja nieopłacenia rat. Są to też:

 • odsetki karne za brak opłaty w terminie,
 • jeżeli opłata nie będzie uiszczona w wymaganym terminie, po przesłaniu ponagleń, ubezpieczyciel przekaże sprawę firmie windykacyjnej, sprawa może trafić do sądu oraz do komornika,
 • brak opłaty za polisę spowoduje wpis w Krajowym Rejestrze Długów.

Czy można wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC na raty?

Polisę zawartą na odległość przez internet lub telefon możesz wypowiedzieć poprzez odstąpienie w ciągu 30 dni od zawarcia. Jeżeli wypowiesz polisę, gdy weszła już w życie, ubezpieczyciel zwróci ci składkę, potrącając za wykorzystany czas ochrony. Możesz skorzystać z tej możliwości, gdy znajdziesz tańszą ofertę OC niż wcześniej wykupiłeś.

Co się dzieje z OC na raty po zakupie lub sprzedaży samochodu?

Osoby, które planują sprzedaż samochodu często z tego powodu wybierają płatność ratalną, aby nie płacić kolejnych rat. Po sprzedaży samochodu na nowego właściciela przechodzi polisa OC. Zbywca nie musi już płacić pozostałych rat. Ten obowiązek spoczywa na nowym właścicielu. Jednak nie musi on płacić kolejnych rat, jeżeli jest to dla niego niekorzystne. Ma prawo wypowiedzieć polisę po zbywcy z art. 31 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych i zawrzeć nową polisę na siebie. Wtedy może wybrać czy chce zapłacić jednorazowo czy na raty oraz czy chce jakieś dodatki do polisy tj. AC, NNW czy assistance.

Jeśli kupiłeś samochód z opłaconą polisą OC w całości możesz korzystać z niej do końca trwania ochrony. Pamiętaj jednak, że ta polisa nie wznowi się automatycznie i musisz dopilnować, aby zachowana była ciągłość w ubezpieczeniu. Warto też sprawdzić czy składka na polisie po zbywcy nie zostanie zrekalkulowana. Towarzystwo ma do tego prawo. Jeżeli rekalkulacja nie będzie dla ciebie korzystna, możesz wypowiedzieć polisę w dowolnym momencie.

Przykład:

Pan Mariusz kupił Audi A4 od znajomego, który rozłożył w polisie OC płatność na 4 raty. Pan Mariusz wiedział o płatności ratalnej i chciał płacić kolejne raty, ponieważ nie były wysokie. Nie chciał generować sobie dużych kosztów wykupując polisę całoroczną po zakupie nowego auta. Okazało się jednak, że towarzystwo po uzyskaniu informacji o sprzedaży auta, wysłało list do nowego właściciela, czyli pana Mariusza wzywający do zapłaty 3 rat w całości. Pan Mariusz nie chciał płacić od razu, dlatego wypowiedział tę polisę i wykupił dla siebie nową z podziałem na 4 raty.

Co z OC na raty po kradzieży lub złomowaniu samochodu?

Po złomowaniu auta, jak i po kradzieży musisz je wyrejestrować w Wydziale Komunikacji. Następnie ten fakt należy zgłosić do ubezpieczyciela. Jeżeli masz polisę rozłożoną na raty, nie będziesz musiał płacić kolejnych rat. Co więcej, towarzystwo ubezpieczeniowe zwróci ci składkę za niewykorzystany czas ochrony.

OC na raty – kupić czy nie?

Wszystko zależy od wysokości składki oraz od możliwości finansowych właściciela samochodu. Najpierw zawsze warto poszukać najkorzystniej składki OC, a potem można analizować czy opłaca się kupić polisę jednorazową czy lepiej dla swoich finansów rozłożyć płatność na raty.

OC na raty – co warto wiedzieć?

 1. Składkę za polisę OC można podzielić na 2,4, a czasem nawet na 12 rat.
 2. Gdy nieopłacona będzie choć jedna rata, polisa OC nie wznowi się automatycznie.
 3. Konsekwencją braku opłaty rat za OC mogą być odsetki, windykacja, komornik i wpis do Krajowego Rejestru Długów.
 4. Po sprzedaży auta z polisą na raty, kolejne raty przechodzą na nowego właściciela.

FAQ – najważniejsze pytania i odpowiedzi o OC na raty

Czy można rozłożyć płatność OC na 12 rat?

Do niedawna umożliwiały to You Can Drive oraz mtu.24, jednak się z tego wycofały. Aktualnie płatność na 12 rat jest dostępna w m.in. PZU. Warto więc sprawdzać oferty, gdy chcesz płacić za OC w 12 ratach.

Czy można rozłożyć na raty pakiet OC, AC, NNW, assistance?

Tak. Towarzystwa, które oferują OC na raty, umożliwiają także płatności polis pakietowych na raty. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że niektóre towarzystwa np. Compensa i TUZ nie dzielą składki z ryzyk dobrowolnych na równe raty, tylko pierwsza rata zawsze jest wyższa o całą składkę asisistance np. łączna składka za OC, NNW i assistance wynosi 830 zł, sam assistance kosztuje 210 zł, a OC z NNW 620 zł, więc pierwsza rata wyniesie 520 zł, a druga rata 310 zł.

Czy OC na raty jest tańsze niż płatne jednorazowo?

Niestety nie. Za rozłożenie na raty, towarzystwa stosują zwyżki. Zazwyczaj im więcej rat, tym większa zwyżka. Jednak dzięki temu kierowca może ustalić najbardziej komfortowy dla siebie sposób płatności.